کوره بلند

پژوهشگر گرامی،شما با عنوان کوره بلند وارد وب سایت شده اید برای دریافت فایل می توانید به ادامه مطلب بروید.
کوره بلند|50676464|iq

حجم فایل : 700.3 KB
نوع فایل : پاور پوینت
تعداد اسلاید ها : 32
بسم الله الرحمن الرحیم - تاریخچه :
استفاده از برای تولید آهن خام و سرباره مذاب از قرن چهارده و پانزدهم میلادی آغاز شد.در روش های قدیمی تهیه آهن به علت پایین بودن درجه حرارت (حداکثر 1400درجه سانتی گراد)سرباره ذوب نمی شد در حالیکه در درجه حرارت خیلی بالاتر بوده و سرباره کاملا سیال تهیه می شود.
تا اوسط قرن شانزدهم میلادی گسترش زیادی نیافت ولی کم کم با استفاده از کک و دمیدن هوای گرم تولید آهن رو به افزایش نهاد. امروزه بیشتر برای تهیه آهن خام از استفاده می شود. شکل :
از یک استوانه فلزی به ارتفاع حدود 30 متر تشکیل یافته است و حجم مفید آن به حدود 3000 متر مکعب می رسد.ارتفاع کوره ثابت است و برای افزایش حجم کوره غالبا قطر کوره را افزایش میدهند . مخروط پایینی


پپپ
پ
پ
پپپپپ خروج سرباره بوته حالت خمیری کک ذوب مواد خروج مذاب بخشهای مختلف - چرا بدنه مخروطی شکل است؟
چون وقتی مواد پایین می آیند گرم میشوند ،لذا حجم بالا می رود.اگر استوانه بود ،مواد گیر می کرد و پایین نمی آمد.

2- چرا ناحیه استوانه ای شکل داریم؟
برای پایداری و استحکام بیشتر.
مخروط پایینی به چه دلیلی ایجاد شده است؟
فقط کک ماده جامد در این ناحیه است این جا مذاب وجود دارد .باید حجم را کم کرد و شیب تند را داد.

- ارتفاع مفید کوره:از نیم متر پایین تجهیزات بارگیری تا کف کوره که حجم این منطقه حجم مفید کوره است. قسمت های مختلف عبارتند از:
- پی:
وظیفه پی انتقال وزن عظیم ان به طوریکنواخت به زمین می باشد . پی از دو قسمت تشکیل شده است . قستمت اول که در بالای زمین قرار دارد پایه و قسمت دوم که در زیر زمین است کف نامیده میشود . پایه به طور مطلوب وزن کوره را تحمل می کند وان را از طریق کف به طور مطلوب به زمین منتقل میکند . معمولا ساختمان پی با سکوی اطراف بوته مرتبط است . پی باید مقاوم به حرارت بوده وتحت هیچ شرایطی نباید دراثر دمای بالا ترک برداشته تغیر شکل داده ویا ذوب شود .پی ها را به دو گونه مسلح وغیر مسلح طبقه بندی می کنند .پی ها ی غیر مسلح را از سنگ اجر شفته می سازند که در دماها ی بالا مقاوم نبوده واز این پی ها دیگر استفاده نمی کنند . پی کوره های جدید بتون مسلح می باشد . قسمتهایی از پی که دما درآن بیشتر از 250 درجه سانتی گراد می رسد از بتون مقاوم به حرارت ساخته می شوند . درصورتی که درجه حرارت کمتر باشد از بتن معمولی استفاده می شود .
- بوته:
آن قسمت از کوره است که مواد مذاب فلزی و سرباره در آن جمع میشود.
اجر چینی بین بوته وپایه پی را بلوک بوته می نامنند وقسمت فوقانی بلوک را کف بوته می نام...مطالب دیگر:
📂معماری فراکتال 3📂بررسی مجموعه گنجعلي خان کرمان 📂سیستم گرمایش از کف📂سیستم گرمایش از کف 2📂هنر هندسه در معماری اسلامی📂کف و سقف ساختمان📂سبك معماري جهش كيهاني📂سبك معماري جهش كيهاني 2📂مباني هنرهاي تجسمي و زيبايي شناسي 📂معماری با خاک📂معماری بومی📂معماری سبز فضاهای شهری 📂متافیزیک و معماری📂ميراگرهاي جرمي تنظيم شده Tuned Mass Dampers📂معماری دوره قاجار📂معماري مسجد📂معماری پایدار Sustainable Architecture📂مبلمان فضاهای خیس📂مصلای تهران 📂نماد ها و نشانه ها📂تکنولوژی نوین📂معماری ارگانیک یا طبیعت گرا📂پله و سطوح شیبدار📂باغ ایرانی بازتابی از بهشت📂انواع ساختمانهای پیش ساخته