چگونه محتوا یک کتاب درسی را تحلیل کنیم؟

پژوهشگر گرامی،شما با عنوان چگونه محتوا یک کتاب درسی را تحلیل کنیم؟ وارد وب سایت شده اید برای دریافت فایل می توانید به ادامه مطلب بروید.
چگونه محتوا یک کتاب درسی را تحلیل کنیم؟|50685995|iq

حجم فایل : 317.0 KB
نوع فایل : پاور پوینت
تعداد اسلاید ها : 45
1 2 سوالات اساسی این جلسه تحلیل محتوا چیست؟
چرا تحلیل محتوا می کنیم؟
چگونه تحلیل محتوا کنیم؟
چگونه ابزار تحلیل محتوا بسازیم؟ 3 تحليل محتوا چيست ؟ تحلیل محتوا شاخصی است که به وسیله آن می توان فرایندهایی را که به تولید پیام منجر شده و فرایندهایی را که پس از مصرف پیام اتفاق می افتد ارزیابی کرد فن پژوهشي عيني ، اصولي و احتمالا كمي در محتوا به منظور تفسير آن را تحليل محتوا مي گويند . 4 تحليل محتوا از نظر برناردو برلسون : وي معتقد است كه تحليل محتوا يك شيوه تحقيق براي توصيف عيني منظم و كمي محتواي آشكار ارتباطات است . 5 تحليل محتوا از نظر باركز : وي معتقد است كه تحليل محتوا عبارتست از تحليل علمي ، جامع ، دقيق و منظم پيام هاي ارتباطي است . 6 چرا محتوا را تحليل كنيم ؟ پاسخ اين سوال در يك جمله مي تواند چنين باشد :
يافتن نسبتی است به منظور بهبود محتواي موجود (مثلا نسبت بين اهداف و محتوا)
چنانچه بخواهیم مثالی عینی در مورد تحلیل محتوا بنماییم . مقایسه بین ساختمان ساخته شده با نقشه اولیه آن را تحلیل ساختمان می گوییم
تحلیل محتوا نوعی اسیب شناسی به منظور بهبود وضعیت محتوا و اطمینان از کارکرد صحیح آن خواهد بود. 7 مواردي از تحليل محتوا : تحلیل محتوا به منظور تعیین میزان تناسب محتوا ی تولید شده با چهار چوب راهنمای تالیف
تحلیل محتوا به منظور تعیین اطمینان از تاثیر در یادگیری
تحليل محتوا به منظور مشخص ساختن انواع مفاهيم و مطالب به كار رفته
تحليل محتوا به منظور تعيين میزان هر یک از انواع اهداف آموزشي
تحليل محتوا به منظور تعيين نقاط ضعف و اصلاح مسیر انتخاب شده
تحليل محتوا به منظور بررسي ميزان درگير شدن يادگيرنده با محتواي كتاب
تحلیل محتوا به منظور تعیین میزان خود آموزی
تحلیل محتوا به منظور تعیین میزان استرس وارده بر محاطب
تحلیل محتوا به منظور تعیین روایی علمی محتوا
تحلیل محتوا به منظور کاربردی بودن محتوا
تحلیل محتوا به منظور.......
8 انواع روش هاي تحليل محتوا : در يك دسته بندي اجمالي محتوا را مي توان به يكي از روش ذيل تحليل نمود :
تحليل محتواي توصيفي
تحليل محتواي آماری(مدل ويليام رومي ، مدل کلوزو...) 9 مراحل اصلي تحليل محتوا عبارتند از : تعيين هدف
نمونه گيري
رمز گذاري و مقوله بندي طبقه بندي مقوله ها
ارزيابي عيني طبقه ها . 10 روش ويليام رومي در تحليل محتواي كتب درسي: درباره هدف روش تحليل محتواي ويليام رومي مي توان گفت :
هدف آن بررسي اين موضوع است كه آيا كتاب و يا محتواي مورد نظر ، مخاطبان را به طور فعال با آموزش و يادگيري درگير مي نمايد ؟
به عبارت ديگر هدف اين است كه بسنجيم آيا كتاب به شيوه فعالي ارائه و تدوين و تنظيم شده است يا خير ؟ 11 درباره نمونه گيري نيز همانند ساير روش هاي ...مطالب دیگر:
تقطیرسلاح شیمیاییثابت تعادل شیمیایی جدول تناوبیچاههای استثنایی چربی اشباع و غیر اشباع چیستچربیغنی سازی اورانیوم خدمات آزمایشگاهی در واحد نفت خام ، حلالها و روشهای تفکیکضد انگل خارجي درباره ی جدول تناوبیدی اکسید کربن محلول ، PH ، قلیائیت ، سختی معدنرشته شیمی روبیدیم ( Rubidium ) :ترکیبات دوتاییژئوشیمیسزیمسيستم تصفيه پساب و فرآوري لجن پالايشگاه سینتیک شیمیایی تعاريف اوليه شيرلايه ازون شیمی آلی شیمی تجزیهشیمی شیشه