مقاله آسیب‌ شناسی روش تدريس در يادگيری دروس علوم اجتماعی

پژوهشگر گرامی،شما با عنوان مقاله آسیب‌ شناسی روش تدريس در يادگيری دروس علوم اجتماعی وارد وب سایت شده اید برای دریافت فایل می توانید به ادامه مطلب بروید.
مقاله آسیب‌ شناسی روش تدريس در يادگيری دروس علوم اجتماعی|50020721|iq

دانلود مقاله آسیب‌ شناسی روش تدريس در يادگيری دروس علوم اجتماعی


این فایل در قالب Word قابل ویرایش، آماده پرینت و ارائه به عنوان پروژه پایانی می باشد


قالب: Word


تعداد صفحات: 23


توضیحات:

مقدمه:


برای رويارويی با انبوه چالش‌هایی که در آينده در دل خود پنهان داشته است، جامعه بشری در تلاش برای رسيدن به آرمان‌هایی چون صلح، آزادی و عدالت اجتماعی. آموزش و پرورش را سرمایه‌ای اجتناب‌ناپذیر می‌داند. با توجه به پيشرفت تکنولوژی و تغييرات مداومی که به وجود می‌آید بايد شرايط تغییر در هر جامعه‌ای ايجاد شود. شرط اوليه هر تغييری، شناخت و آگاهی است، که به دنبال آن بايد کار با برنامه‌ریزی برای دست‌یابی به اهداف مطلوب صورت بگيرد.


اهميت و ثمربخشی روش‌های تدريس و يادگيری بهتر همواره مورد نظر دانشمندان و محققين علوم تربيتی بوده است. از آغاز قرن بيستم توسط مومان و لای و سپس کلاپارد، ماريا، منتسوری، جان ديويی، هر بارت، ثورندايک و همکارانش و در بسیاری از کشورها مطالعات زيادی به مدت چهل سال در مورد ثمربخشی ميزان روش‌های آموزش در کليه دروس...انجام گرفت (افشار، ١٣٦٨، ص ١٨٣).


تاريخچه مطالعات نشان می‌دهد، روش‌های تدريس چه در پيشرفت تحصيلی و يادگيری دانش‌آموزان و چه در ايجاد انگيزه و رضايت خاطر، پرورش شخصيت، رشد خلاقيت آنان مؤثر است، وظيفه معلمان در فرايند تدريس تنها انتقال واقعیت‌های علمی به دانش‌آموزان نيست بلکه بايد موقعيت و شرايط مطلوب يادگيری را فراهم نمايند و چگونه انديشيدن و چگونه آموختن را به شاگردان بياموزند. يعنی کار معلم نه تنها انتقال دانش، بلکه پرورش توان تفکر منطقی و پرورش شخصيت سالم است و معلمان موفق برای شاگردان خود تنها عرضه کننده مطالب تخصصی نمی‌باشند، بلکه شاگردان خود مطالب شناختی و اجتماعی و نحوه استفاده مؤثر از آن‌ها را می‌آموزند، در آموزش و پرورش نقش نيروی انسانی به خصوص معلم از مهم‌ترین عوامل مؤثر در رشد و توسعه کيفی و محتوايی تربيت به شمار می‌آید.(معيری، ١٣٧١، ص٩٧). معلمان سربازان خط اول، جبهه تربيت قرار گرفته‌اند و ضرورت دارد که با مدرن‌ترین سلاح‌های علمی روز يعنی روش‌های مختلف نوين و فعال تدريس آشنا باشند و بدانند در کدامين موقعيت آموزشی از کدامين روش استفاده نمايند.


فهرست مطالب


١- مقدمه


٢- اهميت و ضرورت پژوهش


٣- چکيده


٤- مفهوم تدريس


٤-١ تفاوت تدريس با آموزش


٤-٢ ویژگی‌های يک روش تدريس خوب


٥- مفهوم يادگيری


٥-١ يادگيری و رابطه آن با تدريس


٦- انواع روش‌های تدريس


٦-١روش تدريس غير فعال در علوم اجتماعی


٦-٢روش‌های فعال تدريس در علوم اجتماعی


- شیوه‌ی پرسش و پاسخ


- شيو ه ی بحثی


- شيوه نمايشی


- الگوی ايفای نقش


- روش کارايی تيمی


- الگوی تدريس اعضای تيم


روش بارش مغزی


مراحل الگوی ساختاربندی


الگوی بديعه پردازی يا نوآفرینی


٧- بهترين روش تدريس


٨- آسیب‌های تدريس


٨-١ استفاده از روش سنتی و تداوم آن


٨-٢ عدم امکان جايگزينی روش غير فعال (سنتی) به روش‌های فعال


٨-٣ عدم استفاده از استانداردهای تدريس در علوم اجتماعی


نتیجه‌گیری


راهکارها و پيشنهادات


منابع و مأخذ
مطالب دیگر:
📒پاورپوینت حادثه غدیر و فلسفه آن📒تحقیق عوامل موثر بر عضويت اتحاديه كارگري در كشورهاي OECD📒تحقیق اعتصاب و مذاكره📒تحقیق بررسي تأثير خدمات پس از فروش بر فروش كالا📒تحقیق فرصت ها و تهديدهاي اقتصاد ايران📒تحقیق كاهش نرخ سود بانکی و اثر آن بر میزان سرمایه گذاری در ایران📒تحقیق تجارت الكترونيك، منافع اقتصادي و محدوديت هاي داخلي📒تحقیق بررسی روند تحولات اقتصادي- صنعتي ايران و جهان📒تحقیق ربا و رباخوارى در اسلام📒تحقیق حسابداري اموال، ماشين آلات و تجهیزات📒پاورپوینت توسعه مبتني بر جنبه (Aspect-oriented Development )📒تحقیق تئوری های اقتصادی کلاسیک و نئوکلاسیک مدیریت مالی📒پاورپوینت حقوق جزا و جرم شناسی📒پکیج نمونه سوالات حقوق جزای عمومی 1 پیام نور با پاسخ تشریحی📒پکیج شبیه سازی آباکوس و رفتار تیرهای تقویتی بتنی با آرماتورهای خارجی توسط نرم افزار آباکوس📒پاورپوینت دین، هنر و ارتباط آن ها📒پاورپوینت تئوری حسابداری📒پاورپوینت جنسیت و فیزیولوژی جنسیت📒پاورپوینت وضعیت HIV/AIDS در جهان و منطقه📒پاورپوینت معيارهای پذيرش مجله در ISI📒پاورپوینت مهارت های اساسی ارتباط بین فردی📒پاورپوینت مقایسه ارزش تشخیصي سطح اینترلوکین 6با CRP و I/T ratio در تشخیص زود هنگام سپسیس نوزادی📒پاورپوینت هوش مصنوعي و عامل های منطقی📒پاورپوینت هسته‌ زایی و باریون زایی📒پاورپوینت مروري بر آناليز مودال