بررسی فقهی و حقوقی غرر و معاملات غرری

پژوهشگر گرامی،شما با عنوان بررسی فقهی و حقوقی غرر و معاملات غرری وارد وب سایت شده اید برای دریافت فایل می توانید به ادامه مطلب بروید.
بررسی فقهی و حقوقی غرر و معاملات غرری|42053192|iq

هدف از این مقاله می باشد


مشخصات فایل
تعداد صفحات21حجم0/34 کیلوبایت فرمت فایل اصلیdoc
توضیحات کامل
دانلود مقاله رشته حقوق طرح مسئله:قبل از بحث در مورد موضوع مقاله یا همان غرر و معاملات غرری لازم است نهاد و جایگاه این مطلب در حقوق و فقه شناخته شده تا محدودۀ بحث مشخص گردد قاعدۀ غرر در معاملات و عقود مطرح می شود پس بهتر است اول به تبیین عقود بپردازیم.. باب اوّل از قسمت دوّم جلد اوّل قانون مدنی طی مادۀ 183 عقد را تعریف کرده و در چند مادۀ بعد از اقسام عقود سخن به میان آورده است تا اینکه در مادۀ 190 در مقام بیان شرایط اساسی صحت معاملات برآمده که آنها را در 4 بند احصاء کرده است که بند سوم آن یعنی : موضوع معین که مورد معامله باشد (مورد معامله) مربوط به بحث ما می شود. همانطور که می دانیم اساسی ترین رکن هر قراردارد را «مورد معامله» تشکیل می دهد؛ چراکه معامله و تعهد بدون موضوع، همچون جسم بی جان است. البته لازم به ذکر است همانگونه که عقد و تعهد دو مفهوم ممتاز است. مورد معامله و مورد تعهد نیز باهم تفاوت کلی دارند.عقد عبارت از توافقی است که به منظور ایجاد یک اثر حقوقی انجام می-شود و موضوع آن عملیات حقوقی است که بخاطر واقع ساختن آن، تراضی شده است. برای مثال، هرگاه دو تن به منظور مبادلۀ دو مال با هم قراردادی ببندند موضوع عقد معاوضه است، و در صورتی که مقصودشان تملیک منافع مالی در برابر عوض معین باشد، موضوع عقد «اجاره» خواهد بود و همچنین است موضوع عقد بیع و شرکت و صلح و ... مانند اینها. ولی، می دانیم که در اثر هر عقد تعهدهای گوناگونی برای طرفین یا یکی از آنها بوجود می آید، و موضوع این تعهدها ممکن است انتقال مال یا انجام دادن کار معین باشد در صورتی که مادۀ 214 ق. م چنان انشاء شده است که گویی هیچ تفاوتی بین مورد عقد و تعهد وجود ندارد. درواقع، چون دو طرف پیش از وقوع عقد نیز بر موضوع تعهدهای بعدی خود نظر دارند و دربارۀ همانهاست که بوسیلۀ عقد برای یکدیگر ایجاد دین می کنند، به انتقال مال یا انجام کار معین نیز« مورد معامله» گفته شده است پس آنچه به عنوان مورد معامله در اینجا مورد نظر است درواقع موضوع تعهد یا مورد تعهد است. )کاتوزیان،1387،ص128،ش129)مقصود از مورد معامله (موضوع تعهد) مال یا عملی است که طرف عقد، تعهد به تسلیم یا ایفای آن می نماید. . کلمات کلیدی:غررمعاملات غرریمعاملات غرری در فقهمعاملات غرری در حقوق فهرست مطالبمقدمه: 1طرح مسئله: 1شرایط مورد معامله در قانون مدنی ایران 2بخش اول :تسلیم و تسلم مال موضوع انتقال 3بخش دوّم معلوم بودن مورد معامله 6مورد معامله 7جهل و انواع آن 7مفهوم جهل 7انواع جهل 81-مجهول بودن ذات مورد معامله 82-مجهول بودن اوصاف مورد معامله 83-مجهول بودن مقدار مورد معامله 9انواع دیگر جهل 9سابقۀ موضوع « معلوم بودن مورد معامله» 10الف: فقه اهل سنّت 10ب:فقه امامیه 11اصل لزوم رفع ابهام از مورد معامله 12مبحث نخست: مبنای تحلیلی 13الف: نظم عمومی 13ب: سیره عقلا 13مبحث دوم: مبنای روایی 14گفتار نخست: اعتبار حدیث غرر 14گفتار دوم 15الف: واژه غرر 151-دیدگاه اهل لغت 152-دیدگاه فقیهان 15الف-فقیهان امامیه 15ب-فقیهان اهل سنت 16حکم و حدیث «غرر» 17تأثیر جهل بر وضعیت عقد 18نتیجه گیری: 19
"

مطالب دیگر:
تحقیق ابداع كليدهاي جيوه اي فشار قويتحقیق پروتکل I2C Protocol، ويژگي ها و کاربرهاي آن در صنعتتحقیق اختصاص ترافيک چندين سرويس در مخابرات ماهواره ايتحقیق ادوات ورودي و خروجي يك كنترل كننده قابل برنامه ريزي PLCتحقیق آشنايي با ساختمان و عملكرد نيمه هادي ديود و ترانزيستورپاورپوینت مدیریت از دیدگاه امام علی (ع)پاورپوینت خلاصه کتاب تاریخ تحلیلی صدر اسلام تالیف علی اکبر حسنیپاورپوینت خلاصه کتاب تاریخ اسلام تالیف حجة الاسلام دکتر علی اکبر حسنیپاورپوینت نظام هاي اقتصاديپاورپوینت تاریخ، مقررات و اخلاق ماماییپاورپوینت آناليز مقدماتی خطر PHAپاورپوینت مقایسه تطبیقی ارائه رشته علوم كامپیوتر در دانشگاه آكسفورد با رشته مهندسی نرم‌ افزار شریفپاورپوینت نظريه گشتالتپاورپوینت تجزيه و تحليل و طراحي سيستمتحقیق تجزيه و تحليل ژئوپلتيك چين بر امنيت ايرانتحقیق شناخت شرایط و موقعیت جغرافیایی حاکم بر انحرافات اجتماعیتحقیق نقش زن در اداره آموزش عالي در پروتحقیق نقش زنان در مديریت آموزش عالي كشور نيجريهتحقیق نقش زنان اندونزي در مديريت تحصيلات عاليتحقیق نقش زنان در مديريت آموزش عالي در ايالات متحده و كاناداتحقیق تعادل و توسعه راهبرد حيات طيبه در ايران 1400 (ه ش)تحقیق اشتغال زنان روستاییتحقیق علل و پيامدهاي بيكاري جوانان در زمينه هاي اجتماعي و فرهنگيپاورپوینت باران به همراه فایل wordتحقیق اميل دوركيم (بنيان گذار انسان‌ شناسي ديني)