مبانی نظری وپیشینه تحقیق بورس اوراق بهادار

پژوهشگر گرامی،شما با عنوان مبانی نظری وپیشینه تحقیق بورس اوراق بهادار وارد وب سایت شده اید برای دریافت فایل می توانید به ادامه مطلب بروید.
مبانی نظری وپیشینه تحقیق بورس اوراق بهادار|31010876|iq

مبانی نظری وپیشینه تحقیق بورس اوراق بهادار
دارای 39 صفحه وبا فرمت ورد وقابل ویرایش می باشد.

توضیحات: فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)
همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه
توضیحات نظری کامل در مورد متغیر
پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه
رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب
منبع : انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه APA)
نوع فایل: WORD و قابل ویرایش با فرمت doc

بخش هایی از محتوای فایل پیشینه ومبانی نظری::

امروزه یکی از مهم­ترین عوامل تأثیرگذار بر اقتصاد کشورها، سرمایه­گذاری و امور مربوط به آن است. این موضوع به دلیل اینکه عاملی برای تولید، اشتغال و به حرکت درآوردن چرخ­های اقتصادی هر کشوری است، از جمله موضوعات اجتناب ناپذیر است. سرمایه­گذاری از راه­ های مختلفی صورت می­گیرد که از جمله آنها سرمایه­ گذاری در سهام شرکت­ها از طریق بورس اوراق بهادار است(آگاتي، 2012).بورس اوراق بهادار با فراهم­آوری ساز وکار لازم برای سرمایه ­گذاری، در سهام شرکت­هایی که شرایط عرضه سهام خود را به مردم دارند، می­تواند در پویایی شرکت­ها و اقتصاد نقش بزرگی ایفا نماید؛ بنابراین، شرکت­ها با عرضه سهام از طریق بورس اوراق بهادار و سرمایه­گذاران با خرید سهام و سرمایه­گذاری در سهام شرکت ­ها، امکان مشارکت را در توسعه اقتصادی به دست آورده و خود را جزئی کمک کننده به توسعه و پیشرفت اقتصاد کشور می­دانند(تريو و همكاران، 2010). سرمایه­ گذاران در انتخاب سهام یک شرکت به منظور سرمایه­ گذاری از عوامل متعددی تأثیر می­پذیرند.

به طور کلی، سرمایه­ گذاران در زمان تصمیم­ گیری به دو عامل مهم ریسک و بازده توجه دارند. به علاوه، بالا بودن نرخ نوسانات اقتصادی و سیاسی، بی­ثباتی قوانین و مقررات و غیره به افزایش ریسک تصمیم­گیری در بورس اوراق بهادار منجر می­شود (Fayman & He, 2011). در این تحقیق به دنبال پاسخگویی به این سوأل هستیم که چه عواملی در تصمیم­گیری سرمایه­گذاران در خرید سهام عادی مؤثرند؟

لازم به ذکر است در این تحقیق عوامل مالی و غیرمالی مؤثر بر تصمیم­گیری سرمایه­گذاران بررسی خواهد شد. در این فصل بصورت اختصاصی به بررسی مفاهیم پژوهش یعنی بورس اوراق بهادار، سهام عادی و عوامل مؤثر بر تصمیم­گیری سهامدارن شامل عوامل مالی و غیرمالی می­پردازیم و در بخش پیشینه پژوهش به بررسی مطالعات انجام شده در این زمینه خواهیم پرداخت.

2-2- بورس اوراق بهادار
بورس اوراق بهادار به معنای یک بازار متشکل و رسمی سرمایه است، که در آن سهام شرکت­ها و اوراق مشارکت، تحت ضوابط و مقررات خاص، مورد معامله قرار می­گیرد. اوراق بهادار به غير از پول، چك، سفته و نظاير آن به 2 نوع تقسيم ميشود:

1- سهام شركت­ها و واحدهاي توليدي، تجارتي و خدماتي،
2- اوراق قرضه منتشر شده توسط دولت و مؤسسات خصوصي(فلوروس، 2010).­


2-2-1- علل پیدایش بورس اوراق بهادار
پیدایش بورس در دنیا با دو پدیده، یکی پیدایش شرکت­های سهامی با مسئولیت محدود و دیگری پیدایش شرکت­های سهامی عام نیز مرتبط است. در گذشته، بازرگانان خطر کرده و ضرر دیده به دنبال ساز و کاری بودند تا ضرر و خسارات احتمالی را با شریک یا شرکای فرضی تسهیم نمایند و تنها فرمول ممکن ایجاد یا تأسیس یک شرکت سهامی با چند نفر شریک و سهامی متفاوت یا مساوی و مسئولیتی در حدود سرمایه پرداخت شده یا سهام خریداری شده بود. این فرمول ابتدا در سال 1553 میلادی در کشور روسیه تزاری و برای ایجاد شرکت MOSEOVIE به وجود آمد که قرار بود کالاهای آن از شمال اروپا راهی شرق آسیا و چین شود و لازم نباشد آفریقا را دور بزند. سرمایه لازم برای انجام عملیات این شرکت توسط عده معدودی از تجار تأمین شد و هر تاجر به نسبت آورده خویش در سود یا زیان عملیات شریک بود.

فرم تکامل یافته این نحوه مشارکت در سال 1602 میلادی و با تأسیس اولین شرکت سهامی عام در دنیا، به نام کمپانی هند شرقی در تاریخ تجارت دنیا به ثبت رسید. در حقیقت این کمپانی استعماری برای انجام مقاصد سیاسی و نظامی خود نه تنها ریسک را تسهیم کرده بوده، بلکه با جمع ­آوری نقدینگی از مردم، این عملیات را با سرمایه آنان انجام می­داد و خود فقط هزینه سرمایه را می­پرداخت. بعدها، گسترش مبادلات تجاری در اروپا و لزوم ارتباط هرچه بیشتر مردم و صاحبان سرمایه، مراکزی بوجود آمد که در آن دارندگان سرمایه و متقاضیان استفاده از نقدینگی مردم با یکدیگر تماس گرفته و با داد و ستدهای مالی به منظور رفع احتیاجات بلندمدت یکدیگر، بازار سرمایه را بوجود آوردند­(موليك و برپاري، 2010).


مطالب دیگر:
دانلود پاورپوینت عایق کاری ساختمانپاورپوینت آموزش طبقه بندی کالاها پاورپوینت ضرورت برنامه ریزی استراتژیکپاورپوینت شیمی و فیزیک 2پاورپوینت صدا در معماریپاورپونیت طراحی رابط کاربرپاورپوینت صمغ کتیرا و خواص آنپاورپوینت طبیعت در فرهنگ اسلامپاورپوینت شناسایی عوامل موفقیت سیستم EISپاورپوینت طراحی خانه های مسکونیپاورپوینت آشنایی با شهر شیرازپاورپوینت طراحی داخلی رشته معماریپاورپوینت طراحی در سطح مولفهپاورپوینت طراحی ساختار سازمانی پاورپوینت طراحی و تجزیه و تحلیل سیستمهاپاورپوینت تزئینات داخلی و معماری داخلیپاورپوینت انواع شیشه و کاربرد آن در ساختمان در 33 اسلاید کاملا قابل ویرایش همراه با شکل و تصاویر پاورپوینت جغرافیای پنجم ابتداییپاورپوینت تعلیمات اجتماعی پنجم ابتداییطرح درس پاورپوینت ریاضی دوم ابتداییپاورپوینت طراحی محصولات از ایدهپاورپوینت علوم تجربی پایه پنجمپاورپوینت مديريت رفتار سازمانی و شبکه های ارتباطیپاورپوینت معماری پیش از تاریخ و بین النهرینپاورپوینت مستندسازی در مدیریت