بررسی تكنولوژي سازه هاي پيش ساخته سبك در صنعت ساختمان، بسیار جامع و کامل

پژوهشگر گرامی،شما با عنوان بررسی تكنولوژي سازه هاي پيش ساخته سبك در صنعت ساختمان، بسیار جامع و کامل وارد وب سایت شده اید برای دریافت فایل می توانید به ادامه مطلب بروید.
بررسی تكنولوژي سازه هاي پيش ساخته سبك در صنعت ساختمان، بسیار جامع و کامل|30017942|iq

فرمت فایل: wordتعداد صفحات: 165سيستم هاي نوين ساختماني

ابتدا تعريف مختصري از سيستم ساختماي 3d به آگاهي عزيزان مي رسانم، صفحات 3d در ساختمان به عنوان ديوارهاي باربر و جداکننده و سقف و کف ساختمان به طور دلخواه کاربرد دارد و شبکه مش بيروني و داخلي صفحات (هر دو طرف) با بتن ريز دانه بتن پاشي مي شود، ضخامت بتن در هريک از لايه هاي طرفين حدود 3 تا 4 سانتي متر مي باشد، ساختمان هاي احداثي با 3d رفتار سازه اي جعبه اي شکل (BOX) دارند در اين نوع ساختمان ها انتقال نيرو به صورت خطي انجام نمي شود، بلکه به صورت سطحي است، در ساختمان هاي با سازه تير و ستون انتقال بار به صورت خطي است يعني بار هر طبقه از طريق تيرها به ستون و از ستون به فوندانسيون منتقل مي شود، در ساختمان هاي تير و ستوني در هنگام وقوقع زلزله با تخريب سازه اي در هر يک از اجزا اعم از تيرها يا ستون ها تخريب کلي و فروريزي ناگهاني صورت مي گيرد، اما در ساختمان هاي احداثي با 3d چنانچه در اتصال يک ديوار يا سقف يا کف تخريبي ايجاد شود ساير اجزاء بار وارده را تحمل مي نمايد و مانع از تخريب کلي ساختمان مي شوند. اتصال ساختمان در سازه هاي اسکلت فلزي يا بتني پيش ساخته موضعي و محدود است و به خصوص اگر ضعف جزئي در هر يک از اتصالات وجود داشته باشد در اثر نيروي جانبي، ساختمان را در معرض تخريب و آسيب جدي قرار مي دهد، اما در ساختمان هايي که با روش 3d ساخته مي شوند يکپارچگي اتصالات يکي از مهم ترين ويژگيهاي اين روش ساختماني مي باشد و همين موضوع توجه مهندسين ساختمان را به اين روش جلب کرده است.

حال به تفکيک موضوع مي پردازيم:الف: عده اي از سازندگان در ساختمان سازي صنعتي از قطعاتي به نام ساندويچ پانل پلي اورتان استفاده مي نمايند که يکي از مواد مصرفي در توليد عايق اينگونه پانل ها که اختصاراً (P . U) ناميده مي شود ايزوسيانات و ماده پلي يور است و ديگري که به عنوان مکمل يا اکتيو مورد استفاده قرار مي گرفت گاز فريون 11 به ميزان 10 کيلوگرم در هر متر مکعب عايق مي باشد که با توجه به توليد پانل هاي P.U توسط سه کارخانه بزرگ و چندين کارگاه کوچک در کشور که سالانه حدود 1،500،000 وارد متر مربع مي باشد و جهت توليد اين مقدار P.U حدود 1500 تن گاز فريون 11 وارد چرخه آلاينده هاي محيط زيست مي شود، مضافاً اينکه هنگام توليد پانل و پس از آن نيز خطر گاز سيانور ناشي از ماده ايزوسيانات انسان ها، محيط زيست و ديگر جانداران را تهديد مي کند.چنانچه در پوشش ديوار و سقف سالن هاي سوله ساندويچ پنل هاي پلي استايرن جايگزين پانل هاي P.U شود علاوه بر حمايت از توليد داخلي (مواد اوليه پلي استايرن را پتروشيمي تبريز توليد مي نمايد) از خروج مقدار قابل ملاحظه اي ارز نيز جلوگيري خواهد شد، زيرا مواد اوليه P.U کلاً وارداتي است.ّ: حال اگر در ساختمان سازي به جاي آجر و ديگر مصالح پانل هاي عايقدار " 3d panel " را جايگزين کنيم به جهت عايق شدن ديوارها و سقف ساختمان ها، مصرف سوخت کاهش مي يابد در نتيجه دود آلاينده بخاري ها، آبگرمکن ها و شوفاژها به ميزان زياد کاهش مي يابد و طبعاً در کاهش آلودگي از ناحيه نيروگاه هاي گازي نيز شاهد وضعيت بهتري خواهيم بود و شايد دود دودکش هاي بلند کارخانه هاي توليد آجر نيز کاهش يابد.1 نفوذ آلودگي صوتي شهرهاي بزرگ به منازل شهروندان کاهش مي يابد و آن ها در محيط آرام تري به استراحت و تجديد قوا مي پردازند.2 به طور کلي در هزينه هاي بخش ساختمان سازي و صنايع جنبي صرفه جويي قابل ملاحضه اي خواهيم داشت.نگاهي نو به ساختمان سازي به روش صنعتي:ساخت و ساز مسکن به روش سنتي در دهه هاي اخير جوابگوي رشد فزاينده جمعيت در کشور ما نبود، هر چند که عده اي از سازندگان صنعت ساختمان کشور سعي نمودند با ارائه انواع قطعات پيش ساخته در عرصه ساختمان سازي صنعتي راه کارهاي نويني بيابند، اما به دلايل آتي الذکر موفق نبوده اند.انواع پانل هاي متداول در کشورهاي پيشرفته مانند ساندويچ پانل، دراي وال، ورق آزبست، پلاستوفرم و غيره به دلايل بيگانه بودن با فرهنگ جامعه ما و گراني آن و از طرفي بعضاً وارداتي بودن مواد اوليه آن ها مطلوب نبود، لذا تنها راه حل اين بود که روش پيش ساخته جديدي را که ارزبري هم نداشته باشد در کپسول و پوشش سنتي جايگزين و ارائه نمود که در جهت دستيابي به اين هدف شرکت پولاد مشبک ايستا اقدام به طراحي و توليد " 3d panel " نمود که يک قطعه پيش ساخته، سبک وعايق دار است که پس از ملات پاشي طرفين آن نمادي کاملاً سنتي مي يابد که اين همان نقطه مطلوب در ساختمان سازي صنعتي و يا انبوه سازي مسکن به طريقه سريع اللحداث در کشورمان مي باشد.پانلهاي 3d panel:پانلهاي 3d panel، ديوارهايي با قابليت جابه جايي هستند كه از نظر اجرا و كار ساختمان 2 برابر سرعت استفاده از آجر و 5/1 برابر سرعت استفاده از سفال را در ساخت ديوار دارند.

كمال الدين بادامي عرضه كنندة سيستم 3d panel در نمايشگاه صنعت ساختمان همدان، سبكي اين ديوارها و سهولت بالا كشيدن پانلها در ارتفاع، مقاومت زياد اين ديوارها در برابر نيروي برشي حاصل از زلزله را از مزيتهاي استفاده از پانلهاي 3d panel در انبوه سازي ساختمان عنوان كرد و گفت: استفاده از ديوار و سقف 3d panel در ساختمان سازي، بهروري از آهن آلات مصرفي را به دنبال دارد و بازگشت سرمايه گذاري در امور ساختمان سازي در مدت كوتاهتري انجام مي شود.وي اظهار داشت: پانلهاي 3d panel به علت وجود قشرهاي بتوني در طرفين آنها امتياز مقاومت در برابر آتش سوزي را نيز در كنار عايق بودن در مقابل حرارت، رطوبت و صدا داراست.بادامي تصريح كرد: آزادي عمل در اجراي طرحاي مختلف به علت انعطاف پذيري قطعات پيش ساختة 3d panel، افزايش عمر مفيد ساختمان و دستگاههاي تأسيساتي آن از ديگر مزاياي استفاده از پانلهاي 3d panel در انبوه سازي ساختمان است كه صرفه هزينه پي سازي و اسكلت ساختمانهاي بلند مرتبه را به دليل وزن كم سقف و ديوار را داراست.وي با اشاره به اينكه مهندسان جوان به مزيت استفاده از اين پانلها پي برده اند، افزود: اين مهندسان بايد فرهنگ استفاده از اين سيستم را در كشور ايجاد كند.

كاربرد پانل‌هاي ساندويچي كامپوزيتي در ايران و جهان

خواص مناسب پانل‌هاي ساندويچي كامپوزيتي، اين قبيل محصولات را به عنوان گزينه‌هاي مناسب در ساختمان‌سازي مطرح ساخته است. طي سال‌هاي اخير فعاليت‌هاي اندكي جهت توليد اين پانل‌ها در بازار ساختمان كشور مشاهده شده است. با اين وجود هنوز پتانسيل‌هاي استفاده نشدة بسياري جهت به‌كارگيري اين قبيل پانل‌ها در شهرهاي بزرگ كشور كه با معضل كمبود فضا روبرو هستند وجود دارد. مطلب زير به بيان تجربه چند كشور جهان و دلايل عدم استقبال از پانل‌هاي ساندويچي در كشور مي‌پردازد:اروپا و آمريكااستفاده از ديواره‌ها و پانل‌هاي ساندويچي طي سال‌هاي گذشته در اروپا و آمريكا رشد روزافزوني يافته است. اين ديواره‌ها كه براي ساخت خانه‌هاي پيش‌ساخته طراحي شده‌اند، به دليل داشتن مزايايي از قبيل دوام و عملكرد محيطي خوب, وزن كم, قابليت مونتاژ سريع و افزايش راندمان انرژي در ساختمان, مورد توجه بسياري از پيشتازان صنعت ساختمان‌سازي قرار گرفته‌اند.به عنوان مثال شركت تكنولوژي‌هاي پيشرفته ساختمان، به منظور ترويج نوآوري در صنعت ساختمان آمريكا, كمك مالي را به ارزش 1.1 ميليون دلار به 6 پروژه صنعتي اعطا كرده است. يكي از برندگان اين بورس‌ها، يك شركت توليد كنندة پانل‌هاي كامپوزيتي روكش‌دار است. اين پانل‌ها براي نصب به كمك زايده‌هايي در هم قفل مي‌شوند.طبق اظهارات اين شركت حتي اگر يك كارگر ساختماني‌ ناوارد به مونتاژ اين پانل‌ها گماشته شود, ساخت يك خانه 110 متر مربعي با سه اتاق خواب و دو حمام از اين پانل‌ها، بيش از يك روز طول نمي‌كشد. قيمت خانه ساخته شده با اين مواد با احتساب كل هزينه سرويس آشپزخانه, سيم كشي، لوله‌كشي, سيستم گرم كننده و لوازم برقي حدود 786 و 28 دلار تخمين زده شده‌است. آزمايشات نشان داده است كه اين خانه‌ها حتي مي‌توانند در برابر طوفان و زلزله نيز به خوبي مقاومت كنند.

هندوستاناستقبال از اين نوع پانل‌ها منحصر به كشورهاي توسعه‌يافته نمي‌شود. استفاده از ساختارهاي كامپوزيتي ساندويچي در بسياري از كشورهاي آسيايي همچون تايلند و هند نيز مورد توجه قرار گرفته است. در هندوستان هيئت ارزيابي و پيش‌بيني تكنولوژي (TIFAC) كه عهده‌دار اجراي طرح توسعه و گسترش كامپوزيت‌هاي پيشرفته است، توليد و گسترش اين گونه پانل‌هاي كامپوزيتي را به صورت جدي در دستور كار خود قرار داده است.براي توليد پانل‌هاي ساندويچ، ابتدا الياف طبيعي را طي فرآيند پالتروژن به شكل صفحات و روكش‌هاي مسطح شكل مي‌دهند و سپس به كمك يك هستة فومي يا لانه‌زنبوري پانل‌هاي كامپوزيتي توليد مي‌شوند. اين پانل‌ها در ساخت بناها، سقف‌هاي كاذب و حتي در ساختار كرجي‌ها نيز مورد استفاده واقع شده‌اند. در كشور هند منابع فراواني از الياف طبيعي ارزا‌ن‌قيمت يافت مي‌شود. اين عامل باعث گرديده است تا هندوستان سرمايه فراواني را صرف توسعة تكنولوژي كامپوزيت‌هاي الياف طبيعي در صنعت ساختمان نمايد.

ايرانرشد جمعيت در ايران و افزايش نياز براي مسكن و فضاي سكونت باعث شده است تا تقاضا براي هرچه كوچك‌تر، سريع‌تر و ارزان‌تر ساختن بنا افزايش يابد. رواج يافتن پارتيشن‌ها، سقف‌ها و ديوارهاي كاذب در طي چند سال اخير، مويد اين ادعاست.طي سال‌هاي گذشته فعاليت‌هايي از سوي چند شركت كوچك و بزرگ براي ساخت پانل‌هاي ساندويچي صورت گرفته است. ديوارهاي پيش‌ساختة توليد شده توسط موسسة ساختمان‌سازي "سپ" در حقيقت نوعي از ساختارهاي ساندويچي محسوب مي‌شود. پانل‌هاي ساندويچي توليد شده در اين موسسه از يك هستة فومي و لايه‌هاي بتن ارمه تشکيل شده است.همچنين ساختار ديواره‌هاي كيوسك‌ها درحقيقت نوعي ساختار ساندويچي با هستة شبيه به لانة زنبوري و لايه‌هايي از جنس فايبرگلاس است. مواردي از كاربرد فايبرگلاس در ساخت ديوار‌ه‌ها و سقف‌هاي كاذب را كه توسط كارگاه‌هاي كوچك توليد شده‌اند نيز در بازار مي‌توان مشاهده كرد.پانل‌هاي ساندويچي:يك پانل ساندويچي در حقيقت از دو بخش اصلي تشكيل شده است: نخست هستة مياني كه ضعيف و معمولاً حجيم است. ديگري پوسته‌هاي واقع در دو طرف هسته كه قوي و معمولاً نازك هستند. معمولاً هستة ضعيف مياني از جنس فوم يا لانه زنبوري مي‌باشد و پوسته‌هاي واقع در دو طرف هسته از كامپوزيت‌هاي الياف شيشه يا الياف طبيعي، ساخته مي‌شوند. اين ساختار به ظاهر ساده كه به علت شباهت ظاهريش با ساندويچ به همين نام خوانده مي‌شود، مزيت‌ها و قابليت‌هاي فوق‌العاده‌اي از خود نشان مي‌دهد.يك ساختار ساندويچي، مقاومت بسيار بالاتري نسبت به تك‌تك اجزاي خود دارد و از سبكي فوق‌العاده‌اي نيز برخودار است. همچنين هزينة نسبتاً پاييني داشته و به سرعت و سهولت مي‌‌تواند در ساخت‌وساز مورد استفاده قرار گيرد.بعد از پروفيل‌هاي پالتروژن و محصولات تهيه شده به روش قالب باز، پانل‌هاي ساندويچي مهترين مورد استفادة كامپوزيت‌ها در صنعت ساختمان است.گرچه اين پانل‌ها در گذشته از طريق لايه‌چيني دستي و روش قالب باز تهيه مي‌شدند، اما امروزه به مدد فرآيندهاي ماشيني، سرعت و كيفيت توليد اين محصولات تا حد فوق‌العاده‌اي افزايش يافته است. همين مسئله موجب كاهش هزينه و افزايش استقبال از اين محصولات گرديده است.علاوه بر ساخت‌وساز، موارد استفادة زيادي از پانل‌هاي ساندويچي را در صنايع هوافضا، خودرو، كشتي‌سازي و غيره مي‌‌توان مشاهده نمود.يونو پانل:سيستم يونو پانل يك ساختار ساختماني باربر ميباشد كه استحكام سازه اي خود را تؤما از تركيب فولاد و بتن بدست مي آورد و بسان يك قطعه بتن آرمه عمل ميكند و نقش لايه پلي استايرن داخلي ،به عنوان قالب و عايق حرارت وصوت ميباشد . واز آن ميتوان به عنوان ديوارهاي بيروني و پار تيشن در اسكلتهاي قولادي و بتني ، ديوارهاي حائل ، استخرها ،موانع عبور صدا و ساختمانهاي صنعتي و اداري استفاده كرد .پس از نصب يك لايه بتن مخصوص به قطر 50 35 ميليمتر بهرطرفين پانل پاشيده ميشود ، كه در نتيجه ساختار و تركيب بتني بسيار محكمي را تشكيل ميدهد كه روي اين لايه بتني متوان در پايان كار عمليات نازك كاري اجرا كرد.اين پانلها موجب پايداري در برابر زلزله سهولت در اجرا ، مقاومت در برابر نفوذ حشرات و صرفه جويي درمصرف آهن ، بتن و انرزي ميشوند . ضمنا غير قابل اشتعال بودن ، عايق حرارتي ، برودتي و صوتي بودن و نيازنداشتن به ساخت تيرچه بتني را ميتوان از ديگر مزاياي آنها نام برد.

ابتدا آرماتورهاي انتظار مطابق پلان معماري ساختمان در كف بتني كه قبلا بر اساس پلان فونداسيون ايجاد شده كار گذاشته ميشود و كار ايزولاسيون رطوبتي انجام ميشود .برش پانل طبق پلان معماري و جدول برش انجام ميشود،پانلها به آساني به اشكال مورد نيازبرش داده ميشوندنصب پانلها از گوشه ساختمان شروع ميشوند تا استحكام و سختي لازم را به ساختمان در حال احداث دهد پانلها با اتصالات شبكه اي ازدو طرف به هم بسته ميشوند.

پانل ها درمحل قرارگيري خود، بسته به شرايط محل احداث ساختمان باچوب بست يا ابزار مشابه نگهداري ميشوند.اين چوب بست يا ابزار مشابه نگهداري ميشوند . اين جوب بستها در سمتي كه عميات بتن پاشي آخر اجرا ميشود ، كار گذاشته ميشود .

محل قرار گيري درها و پنجره ها طبق پلان معماري ساختمان ، قبل از بتن پاشي بريده ميشود . سپس گوشه پنجره يا درتوسط اتصالات شبكه همانند شكل مقابل تقويت ميشوند .

اين پانلها را ميتوان بااستفاده از اتصال بسيار ساده براي نيم طبقه ها يا سقف بكار برد . اجراي اين نوع سقف در ديگر سيستمهاي ساختماني مانند آجري و اسكلت بسيار آسان ميباشد .

قبل از بتن پاشي ، كليه كارهاي تاسيساتي از قبيل برقي و مكانيكي انجام ميگيرد، سپس عمليات بتن پاشي انجام گرفته وسطح ديوارها تا ضخامت مورد نياز پوشانده ميشوند .

براي پرداخت نهايي سطوح بتن پاشي شده ، ميتوان از مصالح مختلفي استفاده كرد ، مثلا براي سطوح داخلي انواع گچ ، كاغذ ديواري كاشي و غيره و براي سطوح خارجي انواع مختلف مصالح نماسازي و انواع رنگهاي آكريليكي .دهها سال استکه صنعت ساختمان سازي درکشورهاي پيشرفته د نيا از حالت سنتي خارج گرديده و روند صنعتي بخود گرفته است ، و سعي گرديده که خصوصيات سبکي ،مقاومت ، يکپارچگي ، عايق بودن ، سرعت در نصب ، سهولت در اجرا و . . . رادرمصالح مصرفي بکار گرفته شود.کشور پهناور ايران با دارا بودن شرايط اقليمي ، اجتماعي ، اقتصادي ، فرهنگي خاص و بالا خص قرار داشتن اکثر نقاط کشور در کمربند زلزله خيز جهاني ( واتفاقات چند ساله اخير ) و کمبود شديد مسکن بواسطه رشد جمعيت کشور و جوان بودن بافت جمعيت ايران ، لازم و واجب استکه ما هم از مصالح بهينه شده و سيستم صنعتي توليد مسکن استفاده نمائيم .مطالب دیگر:
دانلود نمونه سوالات جوشکاری سازهای فولادی smawاسکن برگه اسفند 96نمونه سوالات آشپز سنتی درجه 2 اسکن اسفند 96دانلود نمونه سوالات برق صنعتی درجه2 اسکن برگه آزمون اسفند 96دانلود نمونه سوالات پرورش دهنده زنبور عسل اسکن برگه اسفند 96دانلود نمونه سوالات پیرایشگر مردانه درجه 2 اسکن برگه اسفند 96دانلود نمونه سوالات تعمیرکار تلفن همراه اسکن برگه اسفند 96دانلود پاورپوینت فرآيند انحراف خواصِ صدر اسلامدانلود پاورپوینت آيين‌نامه‌ ايمني‌ كار روي‌ خطوط‌ و تجهيزات‌ برق‌ داردانلود پاورپوینت دستورالعمل اتلاف سگهای ولگرددانلود پاورپوینت ایمنی صنعتیدانلود پاورپوینت رويكرد نوين به مديريت ارزشیابی عملکرد کارکناندانلود پاورپوینت ماموريت Missionدانلود پاورپوینت نكاتي در مورد صعود به كوهدانلود پاورپوینت مادسیج، شبکه آموزشی پژوهشی دانشجویان ایراندانلود پاورپوینت سيستم تنفسيدانلود پاورپوینت چارچوب صلاحيت حرفه اي ايراندانلود پاورپوینت یادگیریدانلود پاورپوینت گفتار درمانیدانلود پاورپوینت بهداشت روانی خانوادهدانلود پاورپوینت برنامه راهبردي مرتع كشوردانلود پاورپوینت گازها و بخاراتدانلود پاورپوینت سل در کودکاندانلود پاورپوینت 21 روش غلبه بر تنبلی و انجام بیش ترین کاردر کمترین زماندانلود پاورپوینت مکانیک کوانتومی در فضای فازدانلود پاورپوینت ده گام ارزيابي دروني