تحقیق در مورد آسیب‌شناسی تربیت دینی جوانان

پژوهشگر گرامی،شما با عنوان تحقیق در مورد آسیب‌شناسی تربیت دینی جوانان وارد وب سایت شده اید برای دریافت فایل می توانید به ادامه مطلب بروید.
تحقیق در مورد آسیب‌شناسی تربیت دینی جوانان |1599573|iq

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : وورد

نوع فایل : .doc ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد صفحه : 4 صفحه

قسمتی از متن .doc :

آسیب‌شناسی تربیت دینی جوانان

در آیین مقدس اسلام، برنامه تربیت نسل جوان، براساس احیای تمام تمایلات فطری، و هدایت همه خواهش های طبیعی استوار است.به عقیده روان شناسان، دوران جوانی و بلوغ، دوره بروز احساسات مذهبی و شكفته شدن تمایلات ایمانی و اخلاقی است.

شناختن تمایلات طبیعی و تمنیات فطری جوانان و ارضای صحیح و معتدل هر یك از آن تمایلات، اساسی ترین پایه تربیت نسل جوان است.

مربی لایق كسی است كه ابتدا، ساختمان طبیعی جوانان را مورد مطالعه دقیق قرار دهد و با بررسی كامل و همه جانبه، تمام خواهش های درون آنان را بشناسد و سپس هركدام را در جای خود و با اندازه گیری صحیح و عاقلانه ارضاء نماید. چنین تربیتی هم آهنگ با نظام حكیمانه خلقت و بر وفق قانون آفرینش است. چنین تربیتی بهترین و پایدارترین تربیت ها است و می تواند جوانان را به شایستگی بسازد و موجبات خوش بختی و سعادت آنان را فراهم سازد.(۱)

در آیین مقدس اسلام، برنامه تربیت نسل جوان، براساس احیای تمام تمایلات فطری، و هدایت همه خواهش های طبیعی استوار است.به عقیده روان شناسان، دوران جوانی و بلوغ، دوره بروز احساسات مذهبی و شكفته شدن تمایلات ایمانی و اخلاقی است.

جوانان از هر ملت و نژادی، به طور فطری، خواهان معرفت الهی و سجایای اخلاقی اند. این خواهش عمیق طبیعی باعث شده است كه دانشمندان روان شناس، دوران بلوغ و جوانی را سنین ماورای طبیعی بنامند و در مباحث «روان شناسی جوان» مستقلا درباره آن گفت وگو كنند. حتی كودكانی كه در خانواده های دور از مذهب و ایمان پرورش یافته اند، در دوران بلوغ علاقه بیش تری از خود نسبت به مسائل مذهبی نشان می دهند؛ اما متأسفانه از آن جا كه بشر به مصداق كلام گهربار امیرمؤمنان علی (علیه السلام): لا تری الجاهل الا مفرطاً أو مفرطاً، همیشه در برداشت ها و استنباط ها و در نتیجه در عمل كردها گرفتار افراط ها و تفریط ها یا تندوری ها و كندروی ها است، در این وادی نیز بسیاری به خطا رفته اند.

دسته ای جوانان را یكسره قشری جاهل، ناشی، نافهم، بی تجربه و اصولا غیرقابل اعتماد می دانند، این عده جوانان را برای هیچ امری از امور فردی و اجتماعی لایق و طرف مشاوره و... نمی دانند. به اعتقاد آن ها، جوان باید هم چون موجودی صم و بكم و چشم و گوش بسته به بزرگ ترها توجه كرده و مقلد بی چون و چرای آن ها باشد، و از طرف دیگر، گروهی نیز آن قدر دم از جوان و جوانی می زنند و آن قدر تعابیر عجیب و غریبی درباره آنان به كار می برند كه گاه امر بر خود جوانان نیز مشوه و مشكوك می شود.

این جاست كه جوان در وادی حیرانی و سرگردانی، دچار اوهام، تخیلات و در نهایت بی هویتی و سرخوردگی و دل زدگی نسبت به تمام امور حتی خود می شود و همیشه از خود می پرسد كه آیا به واقع من كیستم؟ در كجای دایره هستی واقع شده ام؟ چه ارزشی دارم؟ چه آینده ای در انتظار من است؟ آیا كسی هست كه مرا درك كند؟

اگر موفق نشوم چه؟ اگر شكست بخورم چه خواهد شد؟ فریاد جوان مسلمان در این هیاهوی قرن این است كه: هان! ای رهبران! ای متولیان امر دین! ای دل سوختگان، ای بزرگان و اساتید حوزه و دانشگاه! ای كسانی كه داغ دین بر سینه دارید! مرا دریابید! مرا، دینم را، اندیشه ام را، تفكراتم را، گذشته ام را، آینده ام را، فرهنگم راه، ارزش هایم را، میراث پربهای اسلامی و ملی ام را و بالاخره من و تمام تعلقات پرارزشم را دریابید.

مگر نمی بینید كه چگونه عده ای تمام آن را به حراج ابتذال فرهنگی گذاشته و حاضرند آن را به ثمن بخس معامله كنند؟ مگر نمی بینید كه چگونه دشمن برای همه این ارزش ها، دندان طمع تیز كرده است؟

مگر نه این است كه ما جوانان مسلمان ایرانی، افتخارآفرینان روزهای پرشكوه انقلاب ۵۷ و هشت سال دفاع مقدس در دهه ۶۰ بوده ایم؟ كام تشنه جوان، منتظر سیراب شدن توسط یك جواب قانع كننده مطابق با فطریات و طبیعیات اوست. پاسخی از سر صدق و صفا.

جوان در این وادی، همیشه به سراغ كسی می گردد كه خارج از هیاهوی شعاری و بدون آن كه بخواهد از او كالایی بسازد و برای مواقعی خاص استفاده ببرد، بدون آن كه در پس پرده شعار حمایت از جوان و جوانان بر موج این شعارها سوار و به اهداف شوم خود برسد، به واقع، او و تمایلات فطری او و دردهای نهفته در درون او و سؤالات پاسخ نگفته او و هزاران خواسته به حق و مشروع او را درك كند و او را بیابد تا مرهمی هرچند مختصر بر دردهای كهنه اش بگذارد. و چه خوش گفت آن پیر جوان دل و آن ره رو راه علی و آن امید دل تمام جوانان مسلمان ایران زمین كه: بی توجهی به دغدغه های واقعی جوانان و استفاده از آنان به عنوان كالایی كه تنها در مواقع خاص نظیر انتخابات مورد استفاده دارد، امری كاملا غلط و بی انصافی به جوانان است.(۲)

او جوانان ایرانی مسلمان را، رادمردانی می داند كه توانستند در دهه ۵۰، سرنوشت یك ملت را تغییر داده و در آن هیاهوی فساد و فحشای حاكم بر جامعه آن روز ایران، معجزه انقلاب اسلامی را بیافرینند، و در دهه شصت، دشمن تا دندان مسلح و متكی به قدرت های بزرگ را با شجاعت و فداكاری به زانو درآورد و اكنون نیز نسل جوان ایران می تواند در دهه ۸۰ و ۹۰ كارهای بسیار بزرگی انجام دهد و خود را به عنوان الگوی جوانان جهان و افكار عمومی ملت ها معرفی نماید.مطالب دیگر:
تحقیق پیرامون مثلثاتترجمه مقاله بررسی کردن روش های متفاوت برای فراهم ساختن مسائل و مشکلات طرح بندیترجمه مقاله هزینه های موثر برای جلوگیری از بیماری ایدز در ایالت آندار پرادیش هندترجمه مقاله مشخصات مربوط به شکل گیری و کارایی سیستم های موازی در مقیاس بزرگترجمه مقاله روش یادگیری فازی Q برای هدایت کردن ربات خودکارترجمه مقاله فاز سوم مقایسه ویت اسپن، یک تومور خود مشتق شده از شوک حرارتی پروتئین gp 96 مربوط به پپتید واکسن پیچیده با انتخاب کردن یک درمان برای مرحلهترجمه مقاله مبدل PWMترجمه مقاله سیستم های هوشمند براساس تقویت روش های یادگیری و منطق فازی، قابل کاربرد برای رباتیک متحرکترجمه مقاله حرکت پرتابگر دارت به وسیله مچ: این برای انسان ها منحصر به فرد می باشدترجمه مقاله براساس خانواده های بتا و عمومیت دادن توزیع های گامای ایجاد شده و استنباط مرتبطترجمه مقاله عامل اطلاعاتی براساس ترکیبات در رایانش ابریمعماری ذخیره سازی پردازش ابریپایان نامه کارشناسی بررسی رایانش در شبكه های ابریترجمه مقاله روش جدید بررسی سرویس تحمل خرابی غیر متمرکز برای محاسبه ابرترجمه مقاله ارشد الگوریتم زمان بندی برنامه براساس مدل برگر در محیط ابریآنالیز مقاله زمان‌بندی تحمل پذیر کارها در گرید ‌های محاسباتیآنالیز مقاله الگوریتم ژنتیک تحمل‌پذیر خطا برای زمان‌بندی کارها با استفاده از تکنیک نقطه‌بررسیمقاله تحمل‌پذیری خطا برای زمان‌بندی کارها در گریدمقالات زبان اصلی range free localazationتحقیق روش صنعتی تولید اسید نیتریكتحقیق بارداری و نکات کلیدی قبل از آنترجمه مقاله بررسی نظیر به نظیرجریان سازی ویدئوترجمه مقاله کارشناسی ارشد شبکه های نظیر‌به نظیر خود تعمیرترجمه مقاله ارشد تحمل خطا در الگوریتم های مسیر یابی شبکه P2P بر اساس ساختار سلسله مراتبیترجمه مقاله نقش مکان فیزیکی ما در شبکه‌های اجتماعی آنلاین چیست؟»